SÉNAT DE BELGIQUE BELGISCHE SENAAT
________________
Session extraordinaire de 2010 Buitengewone zitting 2010
________________
9 aôut 2010 9 augustus 2010
________________
Question écrite n° 5-16 Schriftelijke vraag nr. 5-16

de Sabine de Bethune (CD&V)

van Sabine de Bethune (CD&V)

à la vice-première ministre et ministre des Affaires sociales et de la Santé publique, chargée de l'Intégration sociale

aan de vice-eersteminister en minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, belast met Maatschappelijke Integratie
________________
Accueil pendant les vacances organisé par le département ministériel pour les enfants des membres du personnel Vakantieopvang georganiseerd binnen het ministerieel departement voor de kinderen van personeelsleden 
________________
garde d'enfants
impôt sur le revenu
fonction publique
ministère
déduction fiscale
kinderoppas
inkomstenbelasting
overheidsapparaat
ministerie
belastingaftrek
________ ________
9/8/2010 Verzending vraag
18/11/2010 Antwoord
9/8/2010 Verzending vraag
18/11/2010 Antwoord
________ ________
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-14
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-15
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-17
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-18
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-19
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-20
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-21
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-22
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-23
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-24
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-25
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-26
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-27
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-28
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-14
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-15
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-17
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-18
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-19
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-20
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-21
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-22
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-23
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-24
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-25
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-26
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-27
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-28
________ ________
Question n° 5-16 du 9 aôut 2010 : (Question posée en néerlandais) Vraag nr. 5-16 d.d. 9 augustus 2010 : (Vraag gesteld in het Nederlands)

La loi-programme du 8 avril 2003 instaure, à partir du 1er janvier 2003, dans un nouvel article 52bis du Code des impôts sur les revenus 1992, la possibilité de considérer comme frais professionnels les sommes payées par un employeur (contribuable recueillant des bénéfices ou profits) en faveur d'un milieu d'accueil collectif de la petite enfance, sous certaines conditions.

Ce nouveau système devait permettre d' inciter les partenaires privés à soutenir financièrement l'augmentation du nombre de places d'accueil. L'incitant consiste à considérer comme frais professionnels les fonds versés dans le cadre de ce partenariat (voir l'exposé des motifs de la loi-programme du 8 avril 2003, Doc. parl. Chambre, n° 50 2343/001, p. 47).

Toutefois, le secteur public organise également, pour les enfants, certaines initiatives d'accueil de jour ou d'accueil pendant les vacances. Ainsi, la VRT et l'UZ Gent possèdent leur propre centre de jour pour enfants et plusieurs hôpitaux accueillent de même les enfants des membres de leur personnel. La Communauté flamande organise aussi, durant les vacances, l'accueil des enfants des membres de son personnel. Il existe sans aucun doute des initiatives similaires au niveau fédéral.

C'est la raison pour laquelle je souhaiterais obtenir une réponse aux questions suivantes :

1) Le département dont le ministre a la responsabilité organise-t-il l'accueil de jour ou l'accueil pendant les vacances des enfants de son personnel ou du personnel d'autres instances publiques ?

2. Dans l'affirmative, le ministre peut-il donner un aperçu du nombre de places d'accueil ?

3) Dans l'affirmative, le ministre peut-il indiquer à quelles conditions les membres du personnel peuvent faire appel, pour leurs enfants, à l'accueil de jour ou à l'accueil pendant les vacances ?

 

De Programmawet van 8 april 2003 voerde met ingang vanaf 1 januari 2003, in een nieuw artikel 52bis in het Wetboek Inkomstenbelastingen 1992, de mogelijkheid in om de sommen die een werkgever (verkrijger van winst of baten) betaalde ten gunste van een collectieve voorziening voor kinderopvang onder bepaalde voorwaarden aan te kunnen merken als beroepskosten.

Het was de bedoeling om met dit nieuw ingevoerde systeem privé-partners uit te nodigen om de uitbreiding van het aantal opvangplaatsen financieel te ondersteunen. De stimulans bestaat erin om de in het kader van dit partnerschap gestorte uitgaven als beroepskosten aan te merken (zie toelichting Programmawet 8 april 2003, Parl. St. Kamer, nr. 50 2343/001, blz. 47).

Ook de publieke sector organiseert echter bepaalde initiatieven van kinderdagopvang of vakantieopvang. Zo heeft de VRT en de UZ Gent een eigen kinderdagverblijf en ook verschillende ziekenhuizen vangen de kinderen van hun personeelsleden op. De Vlaamse Gemeenschap organiseert eveneens kinderopvang in de vakanties voor de kinderen van haar personeelsleden. Ongetwijfeld bestaan er ook op federaal niveau initiatieven.

Om deze redenen had ik van de geachte minister graag een antwoord gekregen op de volgende vragen:

1.) Organiseert het departement waarvoor de minister verantwoordelijk is kinderdagopvang of vakantieopvang voor zijn personeelsleden of personeelsleden van andere overheidsinstanties?

2.) Zo ja, kan de minister een overzicht geven van het aantal opvangplaatsen?;

3.) Zo ja, kan de minister aangeven onder welke voorwaarden de personeelsleden aanspraak kunnen maken op de kinderdagopvang of vakantieopvang?

 
Réponse reçue le 18 novembre 2010 : Antwoord ontvangen op 18 november 2010 :

En ce qui concerne les Services publics fédéraux (SPF) Sécurité sociale et Santé publique :

Les SPF ne prévoient pas eux-mêmes de garderie (de vacances) pour les enfants des membres de leur personnel.

L’ASBL service social octroie une intervention financière aux parents dont les enfants participent à des activités d’une structure d’accueil et/ou de loisirs payante (camp de sports, mouvement de jeunesse, plaine de jeux…) durant les vacances scolaires.

L’intervention est octroyée pour les enfants de trois à douze ans et pour un maximum de vingt jours par enfant.

En ce qui concerne les institutions publiques de sécurité sociale placées sous ma tutelle :

Les institutions publiques de sécurité sociale reprises ci-après n’organisent pas de garderie d’enfants ou de garderie de vacances pour les membres de leur personnel ou les membres du personnel d’autres institutions de la fonction publique :

le Fonds des maladies professionnelles;

l’Institut national d’assurance maladie-invalidité;

la Caisse auxiliaire d’assurance maladie-invalidité;

l’Office national de sécurité sociale des administrations provinciales et locales;

l’Office national d’allocations familiales pour travailleurs salariés;

la Caisse de secours et de prévoyance en faveur des marins;

l’Office de sécurité sociale d’outre-mer;

l'Office de contrôle des mutualités et des unions nationales de mutualités;

la Banque-Carrefour de la sécurité sociale;

la plate-forme eHealth.

Office national de sécurité sociale

1.) L'Office national de sécurité sociale (ONSS) fait appel à la garderie de vacances qui est organisée par l’Office national des Pensions (ONP). L'Office ne prévoit pas de garderie d’enfants en dehors des vacances scolaires.

Accueil pour enfants entre trois et douze ans


Vacances de carnaval

Vacances de Pâques

Vacances d’été

Toussaint

Vacances de Noël

2006

11

24

242

4

2

2007

20

24

183

7

7

2008

14

29

168

14

6

2009

15

45

225

16

12

2.) L’ONSS ignore le nombre total de places d’accueil à l’ONP. Le tableau ci-dessus détaille le nombre d’enfants de membres du personnel de l’ONSS qui ont été accueillis ces dernières années à l’ONP.

3.) Les enfants entre trois et douze ans sont accueillis moyennant le paiement de 3 euros par jour,. Ce service est disponible tant pour les agents contractuels que pour les agents statutaires.

Wat de Federale Overheidsdiensten (FOD) Sociale Zekerheid en Volksgezondheid betreft :

De FOD organiseren zelf geen kinderdagopvang of vakantieopvang voor de kinderen van hun personeelsleden.

De VZW sociale dienst kent een financiële tussenkomst toe aan de personeelsleden van wie de kinderen deelnemen aan een betalende opvang- en/of vrijetijdsstructuur (speelplein,kampen van de jeugdbeweging, sportkampen, ….) tijdens de schoolvakanties.

De tussenkomst wordt toegestaan voor kinderen van drie tot en met twaalf jaar en voor maximum twintig dagen per kind.

Wat betreft de openbare instellingen van sociale zekerheid die onder mijn bevoegdheid staan :

De hierna genoemde openbare instellingen organiseren geen kinderdagopvang of vakantieopvang voor hun personeelsleden of personeelsleden van andere overheidsinstanties :

het Fonds voor de Beroepsziekten;

het Rijksinstituut voor Ziekte- en Invaliditeits-verzekering;

de Hulpkas voor Ziekte- en Invaliditeitsverzekering;

de Rijksdienst voor Sociale Zekerheid van de Provinciale en Plaatselijke Overheidsdiensten;

de Rijksdienst voor Kinderbijslag voor Werknemers;

de Hulp- en Voorzorgskas voor Zeevarenden;

de Dienst voor de Overzeese Sociale Zekerheid;

de Controledienst voor de ziekenfondsen en de landsbonden van ziekenfondsen;

de Kruispuntbank van de Sociale Zekerheid;

het eHealth-platform.

Rijksdienst voor Sociale Zekerheid (RSZ)

1.) De RSZ doet beroep op de vakantieopvang die wordt georganiseerd door de Rijksdienst voor Pensioenen (RVP). Buiten de schoolvakanties voorziet de RSZ geen kinderopvang.

Opvang voor kinderen tussen drie en twaalf jaar


Krokusvakantie

Paasvakantie

Zomervakantie

Allerheiligen

Kerstvakantie

2006

11

24

242

4

2

2007

20

24

183

7

7

2008

14

29

168

14

6

2009

15

45

225

16

12

2.) De RSZ is niet op de hoogte van het totaal aantal opvangplaatsen bij de RVP. De tabel hierboven verduidelijkt hoeveel kinderen van de RSZ-personeelsleden de afgelopen jaren bij de RVP werden opgevangen.

3.) Tegen betaling van een bedrag van 3 euro per dag worden kinderen tussen drie en twaalf jaar opgevangen. Deze dienst is beschikbaar zowel voor contractuele als voor statutaire ambtenaren.