SÉNAT DE BELGIQUE BELGISCHE SENAAT
________________
Session 2010-2011 Zitting 2010-2011
________________
24 février 2011 24 februari 2011
________________
Question écrite n° 5-1492 Schriftelijke vraag nr. 5-1492

de Yves Buysse (Vlaams Belang)

van Yves Buysse (Vlaams Belang)

à la ministre de la Fonction publique et des Entreprises publiques

aan de minister van Ambtenarenzaken en Overheidsbedrijven
________________
Emplois publics - Connaissance de l'anglais comme condition d'embauche - Légalité - Tests du Selor Overheidsfuncties - Kennis van het Engels als aanwervingsvoorwaarde - Wettelijkheid - Tests van Selor 
________________
fonction publique
SELOR
concours administratif
langue étrangère
emploi des langues
overheidsapparaat
SELOR
aanstellingsexamen
vreemde taal
taalgebruik
________ ________
24/2/2011 Verzending vraag
7/12/2011 Dossier gesloten
24/2/2011 Verzending vraag
7/12/2011 Dossier gesloten
________ ________
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-1493
Heringediend als : schriftelijke vraag 5-4395
Ook gesteld aan : schriftelijke vraag 5-1493
Heringediend als : schriftelijke vraag 5-4395
________ ________
Question n° 5-1492 du 24 février 2011 : (Question posée en néerlandais) Vraag nr. 5-1492 d.d. 24 februari 2011 : (Vraag gesteld in het Nederlands)

Il arrive qu'un service public, pour certains emplois publics, fassent de la « connaissance de l'anglais adaptée à la fonction » une des conditions d'embauche.

La connaissance d'une langue étrangère peut-elle être une condition d'embauche pour un emploi dans la fonction publique ? Cela ne pose-t-il pas des problèmes de constitutionnalité ou de légalité ? Je fais notamment référence à l'article 30 de la Constitution et au commentaire qu'en fait le professeur Velaers dans son ouvrage « Het gebruik van de talen » (série « De bevoegdheidsverdeling in het Federale België », tome 12), p. 51.

Si une telle condition est possible, le Selor est-il compétent et suffisamment équipé pour organiser pertinemment des examens d'anglais ?

 

Het gebeurt dat een overheidsdienst voor bepaalde overheidsfuncties een "aan de functie aangepaste kennis" van het Engels als een van de aanwervingsvoorwaarden laat opnemen.

Mag de kennis van een vreemde taal een aanwervingsvoorwaarde zijn voor een betrekking in overheidsdienst? Levert dit geen grondwettelijke of wettelijke problemen op? Ik verwijs met name naar artikel 30 van de Grondwet en de commentaar die daarbij wordt gegeven door professor Velaers in zijn publicatie over "Het gebruik van de talen" (reeks De bevoegdheidsverdeling in het Federale België, deel 12) op blz. 51.

Als dat toch mogelijk is, is Selor dan bevoegd en voldoende uitgerust om op een verantwoorde wijze in het Engels te examineren?