Tweetalige printerversie Eentalige printerversie

Schriftelijke vraag nr. 7-2114

van Guy D'haeseleer (Vlaams Belang) d.d. 25 juli 2023

aan de vice-eersteminister en minister van Financiën, belast met de Coördinatie van de fraudebestrijding en de Nationale Loterij

Olieproducten - Opbrengsten voor de Staat - Evolutie - Cijfers voor 2022

motorbrandstof
aardolieproduct
BTW
heffing op brandstoffen

Chronologie

25/7/2023Verzending vraag (Einde van de antwoordtermijn: 25/8/2023)
13/9/2023Antwoord

Vraag nr. 7-2114 d.d. 25 juli 2023 : (Vraag gesteld in het Nederlands)

Fiscaliteit is een gedeelde bevoegdheid.

De verkoop van de diverse olieproducten brengen de Staat heel veel geld op.

Kan de geachte minister mij meedelen hoeveel in 2022, de opbrengst voor de Staat bedroeg ten gevolge van de verkoop van olieproducten, opgesplitst per soort belasting en per olieproduct?

Kan daarbij ook de BTW-opbrengst worden vermeld (2021 en 2022 op jaarbasis)?

Antwoord ontvangen op 13 september 2023 :

De onderstaande tabel geeft een overzicht van de in 2022 geïnde accijnsontvangsten op olieproducten die als motorbrandstof of verwarmingsbrandstof worden gebruikt.

Producten

Ontvangsten in miljoenen euro

Benzine

1 582,39

Kerosine

0,96

Gasolie

4 392,09

Zware stookolie

0,37

LPG

3,55

Totaal

5 979,36

De federale overheidsdienst (FOD) Financiën beschikt niet over gedetailleerde gegevens met betrekking tot de belasting over de toegevoegde waarde (BTW) die op deze producten geïnd wordt. Dit komt omdat de aangiften niet opgedeeld per product, maar enkel per tarief gebeuren. Af en toe kan de FOD Financiën zich wel op externe gegevens baseren om ramingen te maken van BTW-ontvangsten per product. Dit vereist dan dat die externe gegevens beschikbaar worden gesteld en als betrouwbaar worden aanzien. Voor de jaren 2021 en 2022 zijn zulke gegevens niet voorhanden.