![]() |
![]() |
Federale overheidsdiensten - Gehandicapten - Tewerkstelling - Cijfers voor 2021 en 2022
publieke dienst
integratie van gehandicapten
werknemer met een beperking
officiële statistiek
ministerie
overheidsadministratie
12/7/2023 | Verzending vraag (Einde van de antwoordtermijn: 10/8/2023) |
13/9/2023 | Antwoord |
De beleidsdomeinen welzijn, volksgezondheid en gezin zijn Vlaamse gemeenschapsbevoegdheden; daarin kadert ook het beleid ten aanzien van gehandicapten. Dit betreft dus een transversale aangelegenheid.
Reeds jaren wordt er aandacht gevraagd voor de tewerkstelling van gehandicapten, zowel in de openbare sector als in de privésector. Een aangepaste tewerkstelling is immers de beste garantie op integratie in de maatschappij van deze zeer kwetsbare groep. Er werden ook al vele initiatieven aangekondigd om het aantal gehandicapten dat wordt tewerkgesteld in de openbare diensten te verhogen. De resultaten blijven echter steevast uit.
1) Hoeveel personen met een handicap waren er in 2021 en 2022 werkzaam op uw departement(en), opgesplitst per taalrol?
2) Wat is hun aandeel in de totale tewerkstelling, opgesplitst per overheidsdienst?
3) Welke inspanningen werden er geleverd om hun aantal op te trekken?
Graag kreeg ik steeds cijfers op jaarbasis.
Wat betreft de federale overheidsdienst (FOD) Economie:
Ik verwijs u naar het antwoord van mijn collega de minister van Economie, op de schriftelijke vraag nr. 7-2065.
Wat de dienst Beleidsondersteuning zelfstandigen betreft:
Ik beschik niet over de gevraagde gegevens voor de dienst Beleidsondersteuning zelfstandigen van de FOD Sociale Zekerheid.
Voor alle onderwerpen met betrekking tot peroneel met betrekking tot de FOD Sociale Zekerheid, is het de minister van Sociale Zaken die bevoegd is.
Wat het Rijksinstituut voor de sociale verzekeringen der zelfstandigen (RSVZ) betreft:
In antwoord op uw vraag, deel ik u het volgende mee:
1) & 2) Het aantal en het percentage personen met een handicap die bij het RSVZ worden tewerkgesteld zijn als volgt:
|
Totaal aantal personeelsleden |
Aantal personen met een handicap |
Percentage |
2021 |
787 |
10 (4 NL+ 6 F) |
1,27 % (0,51 % NL + 0,76 % F) |
2022 |
769 |
9 (3 NL + 6 F) |
1,17 % (0,39 % NL + 0,78 % F) |
3) De reserves van personen met een handicap die door «werkenvoor.be» (SELOR) zijn samengesteld, worden ter gelegenheid van de wervingsacties die het RSVZ organiseert, systematisch geraadpleegd. Overigens moedigt het RSVZ de personeelsleden met een handicap aan om zich bekend te maken en de officiële documenten van erkenning van hun handicap te bezorgen, zodat zij kunnen geregistreerd worden bij het aantal personen met een handicap, maar vooral om hen aanpassingen van hun arbeidsomstandigheden te kunnen aanbieden en zo de uitoefening van hun beroepsactiviteit te vergemakkelijken.
Er dient te worden opgemerkt dat een ontwerp van koninklijk besluit houdende het kennismakingstraject onlangs door het kabinet van de minister van Ambtenarenzaken is opgesteld. Dit kennismakingstraject beoogt de tewerkstelling van personen met een handicap binnen het federaal administatief openbaar ambt te bevorderen door een periode van wederzijdse aanpassing tussen de werkgever en de werknemer in te lassen. Dit traject bevat vier fases: een verlichte selectieprocedure, een flexibele stage gedurende zes maanden met een intensieve begeleiding en opleiding van het betrokken personeelslid en de mogelijkheid in geval van vermelding «onvoldoende» het kennismakingstraject te beeindigen, een klassieke stage van zes maanden en tenslotte een benoeming tot rijksambtenaar bij een positieve evaluatie.
Voor het FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de voedselketen en Leefmilieu (VVVL):
1) Hierna vindt u het aantal personen met een handicap die in 2021 en 2022, uitgesplitst per taalrol voor de hele FOD waarover mijn collega, de minister van Volksgezondheid, de voogdij heeft:
FR |
NL |
|
2021 |
7 |
17 |
2022 |
8 |
18 |
2) Voor de FOD Volksgezondheid betekent dit:
Jaar |
Aantal medewerkers |
VTE |
Medewerkers met een handicap |
VTE (let op indien meer dan 12 punten, dubbel tellen) |
% |
2021 |
1 134 |
1 028,32 |
24 |
22,3 |
2,17 % |
2022 |
1 175 |
1 047,72 |
26 |
23,7 |
2,26 % |
3) Hieronder vindt u een samenvatting van de acties die de FOD VVVL het voorgaande jaar heeft ingevoerd in het kader van dit thema:
– plaatsing van studenten met autismespectrumstoornissen in de afwezigheidsdienst (Medex);
– systematisch gebruik van de Selor (handicap) database voor aanwervingsdoeleinden;
– aanpassingen aan het werkstation;
– studie over de nodige aanpassingen voor personen met beperkte mobiliteit in het kader van de geplande verhuizing;
– aanpassing van telewerkposities voor mensen met een handicap;
– diversiteitscampagne gebaseerd op het Bosa-project;
– deelname aan de acties van het federaal diversiteitsnetwerk.
Voor het Federaal Agentschap voor de veiligheid van de voedselketen (FAVV):
1) Hierna vindt u het aantal gehandicapte personen die in 2021 en 2022 bij het FAVV tewerkgesteld waren, uitgesplitst per taalrol:
Jaar |
FR |
NL |
2021 |
6 |
15 |
2022 |
5 |
12 |
2) Hierna vindt u het percentage volgens het aantal medewerkers:
|
Gemiddelde in 2021 |
% |
Personen met een handicap |
21 |
1,50 % |
FR |
6 |
0,43 % |
NL |
15 |
1,07 % |
Personen zonder handicap |
1 379 |
98,50 % |
Totaal |
1 400 |
100,00 % |
|
Gemiddelde in 2022 |
% |
Personen met een handicap |
17 |
1,22 % |
F |
5 |
0,36 % |
NL |
12 |
0,86 % |
Personen zonder handicap |
1 377 |
98,78 % |
Totaal |
1 394 |
100,00 % |
3) Het FAVV neemt maatregelen om de inclusie van personeel met een handicap te bevorderen, zoals de oprichting van een werkgroep Diversiteit & Inclusie, het Diversiteitscharter op federaal niveau werd ondertekend door de gedelegeerd bestuurder, het FAVV maakt deel uit van het federale diversiteitsnetwerk.
Elk jaar vragen we aandacht voor verschillende thema’s:
– 2020: opneming van een geleidehond voor een slechtziende persoon;
– 2021: dag van de diversiteit over onzichtbare «aandoeningen» (autisme, «dys’», ADHD, hoogbegaafdheid, enz.);
– 2022: het thema «geestelijk welzijn» werd aangehaald.
Het FAVV heeft eveneens een interne procedure opgesteld om het melden van een handicap te vergemakkelijken en om aanspraak te maken op behoorlijke aanpassingen.
Op het vlak van aanwervingen raadpleegt het FAVV prioritair de specifieke reserves van Selor, maar deze zijn zeer snel uitgeput. Ingevolge deze vaststelling heeft het FAVV deelgenomen aan de werkgroep die de vereenvoudiging van de aanwervingsprocedures voor personen met een handicap voor het hele federale openbare ambt beoogt.