SÉNAT DE BELGIQUE BELGISCHE SENAAT
________________
Session 2010-2011 Zitting 2010-2011
________________
26 octobre 2010 26 oktober 2010
________________
Question écrite n° 5-286 Schriftelijke vraag nr. 5-286

de Yves Buysse (Vlaams Belang)

van Yves Buysse (Vlaams Belang)

à la ministre de l'Intérieur

aan de minister van Binnenlandse Zaken
________________
Elections - Assesseurs en possession d'une procuration - Lieu d'exercice Verkiezingen - Bijzitters met een volmacht - Plaats van uitoefening 
________________
élection
participation électorale
bureau de vote
droit électoral
vote par procuration
verkiezing
deelneming aan de verkiezing
stembureau
kiesrecht
stemming bij volmacht
________ ________
26/10/2010 Verzending vraag
22/12/2010 Antwoord
26/10/2010 Verzending vraag
22/12/2010 Antwoord
________ ________
Question n° 5-286 du 26 octobre 2010 : (Question posée en néerlandais) Vraag nr. 5-286 d.d. 26 oktober 2010 : (Vraag gesteld in het Nederlands)

En vertu du Code électoral, un assesseur d'un bureau de vote doit émettre son vote dans le bureau où il exerce la fonction d'assesseur, même s'il ne s'agit pas du bureau mentionné sur sa convocation électorale.

Lors des élections du 13 juin 2010, j'ai été confronté à un assesseur qui, avant d'être convoqué comme assesseur, avait accepté une procuration d'un électeur parti en vacances et ne pouvant dès lors plus rédiger une nouvelle procuration.

Je souhaiterais obtenir une réponse aux questions suivantes.

1) L'assesseur en question pouvait-il voter par procuration dans le bureau de vote où il devait exercer la fonction d'assesseur (qui n'était pas le bureau où le mandant devait normalement voter) ?

2) Dans la négative, cette procuration est-elle pour l'assesseur une raison de terminer plus tôt sa fonction ou de l'entamer plus tard de manière à disposer du temps nécessaire pour voter par procuration ?

3) Si ce n'est pas le cas, l'assesseur mandataire peut-il donner à son tour cette procuration à un autre électeur ?

 

Conform het Kieswetboek dient een bijzitter van een stembureau zijn stem uit te brengen in het stemlokaal waar hij zijn functie van bijzitter uitoefent, ook wanneer dit niet het stemlokaal is dat op zijn oproepingsbrief staat.

Bij de verkiezingen van 13 juni 2010 werd ik geconfronteerd met een bijzitter die, vooraleer als bijzitter te zijn opgeroepen, een volmacht had aanvaard voor een kiezer die inmiddels op vakantie was vertrokken en bijgevolg geen nieuwe volmacht kon uitschrijven.

Graag kreeg ik een antwoord op de volgende vragen:

1) Kon de bijzitter in kwestie zijn volmacht uitoefenen in het stembureau waar hij zijn functie moest uitoefenen (wat dus niet het stembureau was waar de volmachtgever normaal gezien moest gaan stemmen)?

2) Zo neen, is die volmacht een reden voor de bijzitter om zijn functie vroeger te stoppen of later te beginnen zodat hij de tijd heeft de volmacht te gaan uitoefenen?

3) Zo neen, kan de bijzitter als volmachtkrijger die volmacht dan nog eens overdragen aan een andere kiezer?

 
Réponse reçue le 22 décembre 2010 : Antwoord ontvangen op 22 december 2010 :

Conformément à l’article 95, §9, du Code électoral, les assesseurs sont désignés parmi les électeurs de la section. Ils exercent donc la fonction d’assesseur dans le bureau de vote dans lequel ils doivent voter.

Un assesseur ne pourra voter par procuration pour un autre électeur dans ce bureau de vote que si cet électeur est également un électeur dudit bureau. Il ne peut lui être permis de quitter le bureau de vote pendant l’exercice de sa fonction sauf cas de force majeure. Il est également exclu pour un mandataire de remettre la procuration qui lui a été confié à un autre électeur car il s’agit d’un contrat entre deux personnes qui n’est pas transmissible.

Overeenkomstig artikel 95, §9, van het Kieswetboek, worden de bijzitters aangewezen tussen de kiezers van de afdeling. Ze oefenen dus de functie van bijzitter uit in het stembureau waarin zij moeten stemmen.

Een bijzitter zal enkel bij volmacht voor een andere kiezer kunnen stemmen in dat stembureau als deze kiezer eveneens een kiezer is in dit stembureau. Hij mag geen toestemming krijgen om het stembureau te verlaten tijdens de uitoefening van zijn functie, behalve in geval van overmacht. Het is eveneens uitgesloten voor een gevolmachtigde om de volmacht die hem werd toevertrouwd over te dragen aan een andere kiezer, aangezien het om een onoverdraagbaar contract tussen twee personen gaat.