5-98

5-98

Belgische Senaat

Handelingen

DONDERDAG 18 APRIL 2013 - NAMIDDAGVERGADERING

(Vervolg)

Mondelinge vraag van mevrouw Sabine Vermeulen aan de vice-eersteminister en minister van Buitenlandse Zaken, Buitenlandse Handel en Europese Zaken over «de etikettering van de producten uit de door Israël bezette gebieden» (nr. 5-944)

De voorzitster. - Mevrouw Sabine Laruelle, minister van Middenstand, KMO's, Zelfstandigen en Landbouw, antwoordt.

Mevrouw Sabine Vermeulen (N-VA). - In mei 2012 engageerden de ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie zich ertoe de relevante Europese wetgeving over nederzettingsproducten toe te passen.

In overeenstemming met deze Europese richtlijn bepaalt de wet op de handelspraktijken en consumentenbescherming dat informatie die de beslissing van de consument om een bepaald product te kopen kan beïnvloeden, voorhanden moet zijn. De Europese Commissie heeft bevestigd dat deze richtlijn van toepassing is op producten uit Israëlische nederzettingen en dat het de verantwoordelijkheid is van de nationale autoriteiten en juridische instanties om ervoor te zorgen dat deze richtlijn nageleefd wordt.

Een aantal lidstaten zette ondertussen stappen om een onderscheid te maken tussen producten uit Israël zelf en uit de illegale nederzettingen in bezet gebied op de Westelijke Jordaanoever, de Golanhoogten en Oost-Jeruzalem.

Concreet namen zij maatregelen waardoor de consument het onderscheid kan maken tussen producten uit Israël zelf en producten uit de nederzettingen.

Ook in buurland Nederland zullen in de toekomst de etiketten op producten duidelijk moeten aangeven of ze uit Israël dan wel uit de nederzettingen in Palestijns gebied afkomstig zijn.

Vorig jaar stelde minister Reynders dat de consument met betrekking tot de nederzettingsproducten het recht heeft om geïnformeerd te zijn over de oorsprong van een product en om te weten waar het vervaardigd werd.

Vorige maand zei minister van Consumentenzaken Vande Lanotte in een radio-interview dat producten uit de gebieden die Israël bezet volgens het internationaal humanitair recht niet onder het label "Made in Israël" kunnen worden verkocht, en vooral dat de Belgische regering een gezamenlijke labeling wenst voor de hele Benelux.

Wat is het standpunt van de federale regering ter zake? Zal ons land het initiatief van Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Denemarken volgen?

Heeft de minister al contact gehad met zijn Beneluxcollega's met betrekking tot een gezamenlijke labeling? Welke andere EU-lidstaten houden dit initiatief in beraad?

Mevrouw Sabine Laruelle, minister van Middenstand, KMO's, Zelfstandigen en Landbouw. - In overleg met minister Vande Lanotte bestudeer ik het uitvaardigen van vrijblijvende richtlijnen voor de handelaars met betrekking tot de etikettering van producten uit de nederzettingen.

Dit initiatief, dat gericht is op een goede voorlichting van de consument, zou deel moeten uitmaken van een gezamenlijk initiatief in een ruimer Beneluxkader. De werkzaamheden verlopen in nauw contact met mijn Nederlandse en Luxemburgse collega's, maar er zijn ook contacten tussen de respectieve ministeries van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken.

Dit Beneluxoverleg vindt plaats in een Europees kader. Er wordt dan ook geregeld gediscussieerd in de Europese Unie over de implementatie van de Raadsconclusies van mei 2012, waarnaar de spreker verwijst. Mevrouw Ashton heeft trouwens de ministers van Buitenlandse Zaken gevraagd om de aandacht van de andere ministers en departementen te vestigen op deze aangelegenheid.

De Europese Dienst voor Extern Optreden (EDEO) en de Commissie zijn ook bereid om samen te werken met de bevoegde nationale autoriteiten. De EU-instellingen zijn ook vast van plan EU-richtlijnen voor te bereiden in dit verband.

Samen met de Beneluxpartners zijn mijn diensten in contact met een tiental andere landen, die de inspanningen van de Hoge Vertegenwoordiger ook actief steunen.

Mevrouw Sabine Vermeulen (N-VA). - Ik veronderstel dat de door de minister vermelde vrijblijvende richtlijnen gewone richtlijnen zullen worden, want een duidelijke labeling is het logisch gevolg van het Europees standpunt dat de Israëlische nederzettingen in Palestijns gebied illegaal zijn onder internationaal recht. Standpunten op papier moeten ook op het terrein worden uitgevoerd. Helaas bestaat er vaak nog een te grote discrepantie tussen algemene verklaringen en wat daarmee in de praktijk gebeurt. Ik hoop dat dit snel kan veranderen.