5-2014/1 | 5-2014/1 |
20 MAART 2013
BEGROTING VAN DE DE COMMISSIE BIM VOOR HET JAAR 2013
1. Algemene principes
1.1. Bij wet van 4 februari 2010 werd de bestuurlijke commissie opgericht belast met het toezicht op de specifieke en uitzonderlijke methoden voor het verzamelen van gegevens door de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Deze commissie wordt gemeenzaam de commissie BIM (C-BIM) genoemd.
Artikel 43/1, § 1, van de wet van 30 november 1998, zoals ingevoegd door artikel 17 van de wet van 4 februari 2010 bepaalt het volgende :
« De Senaat bepaalt jaarlijks, op voorstel van de commissie, haar begroting, die wordt ingeschreven op de begroting van de dotaties, opdat de commissie zou kunnen beschikken over de menselijke en materiële middelen die nodig zijn voor de goede werking ervan. »
Een dotatie is derhalve voorzien na goedkeuring van de begroting door de Senaat. Dit document betreft een toelichting bij het voorstel van de Commissie tot begroting voor het jaar 2013.
Het model tot eenvormige indeling van de uitgavenbegroting opgesteld ten behoeve van onder meer het Grondwettelijk Hof en de Hoge Raad voor de justitie werd hiertoe gehanteerd. Dit zal een adequate controle mogelijk maken.
1.2. De begrotingsvoorstellen van de C-BIM omvatten twee onderdelen :
— de begroting van de ontvangsten;
— de begroting van de uitgaven.
2. Definitie van de posten van de begroting van de ontvangsten
De ontvangsten van de C-BIM zijn uitsluitend afkomstig van de dotaties, zoals bepaalt in artikel 43/1, § 1, van de wet van 30 november 1998.
2000 Dotatie
Het betreft het bedrag dat dient te worden ingeschreven op de algemene begroting van de Schatkist.
2200 Financiële opbrengsten
Deze rubriek laat toe de interesten op banktegoeden in te schrijven in de begroting.
2300 Diverse inkomsten
Deze rubriek maakt het mogelijk om een ongeplande ontvangst in te schrijven in de begroting.
3. Definitie van de posten van de begroting van de uitgaven
3.1. Voorafgaande opmerkingen
De C-BIM heeft beslist de huisvesting in de gebouwen van de Staatsveiligheid (VSSE) te behouden om budgeteconomische redenen. De veiligheidsvereisten verbonden aan het werken met geheime dossiers zijn bijzonder streng en een eventuele verhuis zou een enorme meerkost betekenen die in deze tijden van budgettaire krapte niet verantwoord zijn. Dit belet niet dat de C-BIM haar activiteiten in volle onafhankelijkheid blijft uitoefenen. Om dit ook te verzekeren werd een protocolakkoord met de VSSE getekend.
3.2. Samenvatting van de posten
— Alle posten beginnende met de letter A komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op de leden van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter B komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op het personeel van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter C komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op de plaatsvervangende leden van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter D komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op de documentatie van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter E komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op de gebouwen van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter G komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op uitrusting en onderhoud van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter H komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op verbruiksgoederen voor de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter I komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op post en telecom van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter J komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op informatica en bureautica van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter L komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op externe relaties van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter M komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op het wagenpark van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter N komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op onvoorziene uitgaven van de C-BIM.
— Alle posten beginnende met de letter O komen overeen met de uitgaven die betrekking hebben op externe medewerkers van de C-BIM.
3.3. Artikelsgewijze bespreking
3.3.1. LOPENDE UITGAVEN
A Leden van de C-BIM
A 1000 Loonmassa
Deze post betreft het krediet voor de uitgaven die betrekking hebben op de leden van de C-BIM. De berekening van de lonen en de wettelijke voordelen gebeurt in overleg met de federale overheidsdienst (FOD) Justitie. De wedde wordt berekend op basis van de wedde van Federaal magistraat, zoals voorzien in artikel 43/1, § 4, van de wet van 30 november 1998, zoals gewijzigd door de wet van 4 februari 2010. De berekening wordt gemaakt door de Personeelsdienst van de FOD Justitie. Aan de voorzitter wordt voorlopig geen bijslag gegeven van onderzoeksrechter. Een oplossing voor deze problematiek dringt zich op.
Met de FOD Financiën (Centrale Dienst der Vaste Uitgaven-CDVU) werd een overeenkomst bereikt dat de effectieve uitbetalingen worden uitgevoerd door de CDVU nadat door de FOD Justitie de te betalen wedde wordt doorgegeven. De C-BIM betaalt het totaal begrote bedrag aan de FOD Financiën. Op deze manier wordt het probleem ondervangen van een sociaal secretariaat.
A 2000 Toegelaten weddetoeslagen
Deze post heeft betrekking op de kinderbijslag en schooltoelage, en het krediet voor de uitgaven voor de reiskosten van de leden van de C-BIM.
Dit bedrag van de reiskosten werd berekend op basis van de kostprijs van een abonnement voor het openbaar vervoer.
A 3000 Patronale bijdragen
Deze post heeft betrekking op de patronale bijdragen.
A 4000 Statuutgebonden vergoedingen en toelagen
Deze post heeft betrekking op enerzijds de wachtvergoeding en anderzijds maaltijdcheques.
Ingevolge artikel 43/1, § 4, van de wet van 30 november 1998, zoals gewijzigd door de wet van 4 februari 2010 is voorzien dat de leden van de C-BIM de wedde van federaal magistraat ontvangen. De federale magistraten ontvangen een weddetoeslag conform artikel 357, § 2, van het Gerechtelijk Wetboek. Vermits de leden van de C-BIM de wacht op eenzelfde wijze uitoefenen als de in artikel 357, § 2, van het Gerechtelijk Wetboek vermelde magistraten, dienen zij een zelfde premie te ontvangen (cf. het arrest nr. 123/08 van 1 september 2008 van het Grondwettelijk Hof).
Ook dit jaar worden maaltijdcheques voorzien. Immers blijkt het niet mogelijk om in de kantoren van de C-BIM een maaltijd te nuttigen.
A 5000 Activiteitgebonden kosten
Deze post betreft het krediet voor de uitgaven voor de zendingen van de leden van de C-BIM naar het buitenland in het kader van het rechtsvergelijkend perspectief.
A 6000 Opleiding
Deze post betreft het krediet voor de uitgaven voor opleidingen die de leden van de C-BIM volgen.
B Personeel van de C-BIM
B 1000 Loonmassa
Deze post betreft de kredieten voor de loonmassa van de personeelsleden van de C-BIM conform het koninklijk besluit van 26 september 2010 betreffende het secretariaat van de bestuurlijke commissie belast met de controle op de specifieke en uitzonderlijke methoden voor het verzamelen van gegevens door de inlichtingen- en veiligheidsdiensten.
Artikel 5 van het Koninklijk Besluit van 26 september 2010 voorziet :
« De bij het secretariaat van de commissie gedetacheerde personeelsleden behouden, ten laste van hun dienst van oorsprong, hun bruto loon, haard- of standplaatstoelage, vakantiegeld en, naargelang het geval, de Copernicuspremie of de herstructureringspremie, eindejaarspremie, kinderbijslag evenals de toelagen, vergoedingen en premies voor zover nog steeds aan de toekenningvoorwaarden voldaan is. Desgevallend blijven ze genieten, ten laste van hun dienst van oorsprong, van een financiële tussenkomst van de werkgever in de abonnementskosten voor het gebruik van het openbaar vervoor voor het woon-werkverkeer.
Tijdens de periode van de detachering zijn de werkgeversbijdragen voor de sociale zekerheid ten laste van de dienst van oorsprong. »
In artikel 6 van dit koninklijk besluit is evenwel in een terugbetaling voorzien door de C-BIM :
« De bezoldiging zoals bepaald in artikel 5 wordt door de commissie terugbetaald aan de dienst van oorsprong van het gedetacheerd personeelslid op basis van een trimestrieel overzicht opgesteld door de dienst van oorsprong. De aanvraag voor terugbetaling gebeurt bij het begin van elk trimester voor het vorige trimester. »
De berekening van de lonen en de wettelijke voordelen gebeurt dus door de dienst van oorsprong en wordt overgemaakt aan de C-BIM.
Voor de personeelsleden die bij de C-BIM gedetacheerd worden, dient hun statuut van oorsprong in aanmerking genomen te worden. Er wordt rekening gehouden met de evolutie van de loopbaan en de vermoedelijke inflatie.
Voor de begroting 2013 werd er rekening gehouden met twee gedetacheerde personeelsleden van respectievelijk VSSE en ADIV, conform het voormelde koninklijk besluit.
B 2000 Reglementaire weddetoeslagen
Deze post geeft de weddetoeslagen weer zoals voorzien door de dienst van herkomst.
A 3000 Patronale bijdragen
Deze post heeft betrekking op de patronale bijdragen.
B 4000 Statuutgebonden vergoedingen
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de bijdragen van de werkgever in statuutgebonden vergoedingen. Ook dit jaar worden maaltijdcheques voorzien. Immers blijkt het niet mogelijk om in de kantoren van de C-BIM een maaltijd te nuttigen.
B 5000 Vorming
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor opleiding van de personeelsleden.
Artikel 4, § 3, laatste lid, van voormeld koninklijk besluit van 26 september 2010 bepaalt :
« Iedere opleiding waarvan de voorzitter van de commissie het nuttig acht dat het gedetacheerd personeelslid die volgt voor de uitoefening van zijn taken binnen het secretariaat, valt ten laste van de commissie. »
C Plaatsvervangers van de leden
C 1000 Vergoedingen plaatsvervangers
Artikel 43/1, § 4, 3e en 4e lid, van de wet van 30 november 1998, zoals gewijzigd door de wet van 4 februari 2010 bepaalt :
« Indien een plaatsvervanger geroepen wordt om gedurende ten minste één maand een effectief lid te vervangen ontvangt hij per volledige maand, bovenop zijn wedde, het verschil tussen zijn wedde en de wedde van een effectief lid, zoals bepaald in het derde lid.
Indien een plaatsvervanger geroepen wordt om een effectief lid te vervangen, ontvangt hij een toelage per dag waarop hij dit effectief lid vervangt. Deze toelage bedraagt een twintigste van het verschil tussen zijn eigen maandelijkse wedde en de maandelijkse wedde die hem zou worden toegekend indien hij de functie van effectief lid zou vervullen. »
Vermits er tot op heden slechts twee van de drie plaatsvervangers werden aangesteld, werd hiervoor een forfaitair bedrag berekend à rato van een vervanging gedurende twee maanden. Vermits de commissie te allen tijde beschikbaar dient te zijn (inbegrepen 's nachts en op weekends) is deze post verantwoord.
Volgende berekening wordt gehanteerd :
Wedde rechter eerste aanleg met dienstanciënniteit van vijftien jaar is 51 435 euro. Wedde federaal magistraat is 58 732 euro, meer de wachtvergoeding van 4 239 euro. Het verschil is 11 536 euro op jaarbasis, hetzij 961 euro per maand. Met twee maanden voor drie magistraten geeft dat 5 767 euro. Dit bedrag dient dan nog verhoogd te worden met patronale bijdragen en aankleven. Tevens dient maaltijdcheques te worden voorzien. Vermits thans geen precieze berekening mogelijk is, is een geraamd bedrag van 8 000 euro verantwoord.
Daarbij werd nog een forfaitair bedrag van kosten (patronale bijdragen, enz.) voorbehouden.
D Documentatie
D 1000 Abonnementen, aankopen, inbinden en documentatie
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de abonnementen op juridische tijdschriften, de wetboeken en de dagbladen, ook in elektronische vorm, en de aankoop van algemene juridische werken die verband houden met de opdrachten van de C-BIM, het inbinden van tijdschriftjaargangen, ...
E Gebouwen
Zoals hoger reeds aangehaald is de C-BIM gehuisvest in de lokalen van de VSSE, wat in ieder geval op een aanvaardbare wijze vergoed moet worden. Een protocolakkoord met de VSSE werd getekend, waarbij rekening wordt gehouden met het aandeel in oppervlakte dat door de C-BIM wordt benomen, met name 3,57 %.
Een bedrag van 43 500 EUR werd berekend, rekening houdend met een kostprijs op jaarbasis van elektriciteit, gas, water, onderhoud en herstelling, telecommunicatie, verzekeringen.
G Uitrusting en onderhoud
G 1000 Meubilair en kantooruitrusting
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven (behalve aankoop zie infra : kapitaaluitgaven) voor meubilair en kantooruitrusting voor de werkkamers van de personeelsleden.
G 2000 Kantoormachines
Deze post heeft betrekking op allerlei kantoormachines
G 6000 Multimediavoorzieningen
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de lopende uitgaven voor de eventuele multimediavoorzieningen.
H Verbruiksgoederen
H 1000 Cafetaria
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor catering voor de vergaderingen die op de C-BIM worden georganiseerd onder meer met leden van de VSSE, ADIV, Comité I, federaal parket, balie, leden van de Orde van geneesheren, Raad voor journalistiek, enz. (broodjes, koffie, dranken, kleine restauratie, ...).
H 2000 Kantoorbenodigdheden
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor het economaat en de balen papier.
H 5000 Varia
Deze post betreft het krediet voor de uitgaven die in geen enkele andere rubriek kunnen worden ondergebracht.
I Post/telecom
I 1000 Post
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor het frankeren van de post die de C-BIM verzendt.
I 2000 Telecommunicatie
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor de abonnementen voor de telefoonlijnen en telefoongesprekken van de leden en de personeelsleden van de C-BIM, alsmede het abonnement voor Blackberry. Tevens heeft deze post betrekking op de kosten van een eigen mailadres, noodzakelijk in het kader van de onafhankelijkheid van de positie van de C-BIM ten opzichte van de VSSE en ADIV.
J Informatica en bureautica
J 1000 Contracten en benodigdheden
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor :
— installatie van software (J 1100);
— ADSL, inktcartridges, en klein informaticamateriaal voor de leden van de C-BIM (J 1200).
L Externe relaties
L 5000 Public Relations
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor recepties voor genodigden van de C-BIM en publicaties bedoeld voor public relations van de C-BIM.
L 6000 Organisatie van studiedagen, colloquia
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor de organisatie van colloquia of studiedagen.
M Wagenpark
M 1000 Verzekeringen, belastingen, huur
Deze post betreft het krediet voor de uitgaven met betrekking tot de kosten van het dienstvoertuig (het contract omvat eveneens de verzekeringskosten en de kosten voor gewoon onderhoud).
M 2000 Brandstof
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor brandstof voor het voertuig van de C-BIM (namelijk op basis van een schatting van 12 000 km per jaar : 2 000,00 euro).
M 3000 Herstellingen en onderhoud
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor herstellingen van het voertuig van de C-BIM.
M 4000 Parking
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor parkeergelegenheid buiten de gebouwen van de VSSE waarin thans de C-BIM gevestigd is.
N Onvoorziene uitgaven
N 1000 Onvoorziene uitgaven
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven die bij de opmaak van de begroting niet waren gepland en die niet in de andere begrotingsposten kunnen worden ondergebracht.
O Externe medewerkers
O 2000 Erelonen
Deze post heeft betrekking op het krediet voor de uitgaven voor vertalers en tolken.
W 1000 Bankkosten
Deze post heeft betrekking op de bancaire kosten.
3.3.2. KAPITAALUITGAVEN
GG Uitrusting en onderhoud
GG 2000 Meubilair en kantooruitrusting
Er worden nieuwe bureaustoelen voorzien, alsmede een bureau dat gebruikt kan worden door de plaatsvervangers.
JJ Informatica
JJ 1200 Software
Een update van de software van de computers wordt voorzien.















REKENING VAN DE UITVOERING VAN DE BEGROTING 2011
| RECETTES — ONTVANGSTEN | 2011 | DÉPENCES — UITGAVEN | 2011 |
| Recettes courantes. — Lopende ontvangsten | 680 000,00 € | Dépenses courantes. — Lopende uitgaven | 380 591,24 € |
| Recettes de capital. — Kapitaalontvangsten | 180,08 € | Dépenses de capital. — Kapitaaluitgaven | 33 133,90 € |
| Total des recettes. — Totaal van de onvangsten | 680 180,08 € | Total des dépenses. — Totaal van de uitgaven | 413 725,14 € |
| Résultat budgétaire de l'exercice. — Begrotingsresultaat van het jaar | 266 454,94 € | ||
| Résultat global au terme de l'exercice. — Globaal resultaat na afloop van het jaar | 266 454,94 € |
REKENING VAN DE UITVOERING VAN DE BEGROTING 2012
| RECETTES — ONTVANGSTEN | 2012 | DÉPENCES — UITGAVEN | 2012 |
| Recettes courantes. — Lopende ontvangsten | 679 000,00 € | Dépenses courantes. — Lopende uitgaven | 471 065,51 € |
| Recettes de capital. — Kapitaalontvangsten | 205,39 € | Dépenses de capital. — Kapitaaluitgaven | 0,00 € |
| Total des recettes. — Totaal van de onvangsten | 679 205,39 € | Total des dépenses. — Totaal van de uitgaven | 471 065,51 € |
| Résultat budgétaire de l'exercice. — Begrotingsresultaat van het jaar | 208 139,88 € | ||
| Résultat global au terme de l'exercice. — Globaal resultaat na afloop van het jaar | 208 139,88 € |