3-183

3-183

Belgische Senaat

Handelingen

DONDERDAG 19 OKTOBER 2006 - NAMIDDAGVERGADERING

(Vervolg)

Mondelinge vraag van mevrouw Christel Geerts aan de staatssecretaris voor Overheidsbedrijven over «de nieuwe dienstregeling van de NMBS» (nr. 3-1241)

Mevrouw Christel Geerts (SP.A-SPIRIT). - Onlangs werd in het Waasland kennis genomen van de nieuwe NMBS-dienstregeling. Die gaat in vanaf 10 december 2006 en is heel wat slechter dan voordien.

Ik geef enkele voorbeelden. De spreiding van de treinen tussen Gent en Antwerpen wordt slechter. Nu bedraagt de wachttijd tussen twee opeenvolgende IC-treinen in beide richtingen maximaal 34 minuten. In het ontwerp van nieuwe dienstregeling is dat 40 minuten. Bijna alle reistijden vanuit Sint-Niklaas naar bestemmingen voorbij Antwerpen, richting Hasselt, Herentals en Nederland, duren langer. Reizigers van Sint-Niklaas richting Brussel moeten nog steeds 14 minuten wachten in Dendermonde. De rechtstreekse verbinding tussen Sint-Niklaas en Brussel is niet alleen te weinig frequent, maar duurt bovendien voor amper 50 km niet minder dan 67 minuten.

Herhaaldelijk werd gewezen op de slechte treinbediening vanuit Sint-Niklaas. Diverse acties werden ondernomen en er werd heel wat papier vol geschreven om de slechte bediening uitvoerig met cijfers te illustreren.

Toen de nieuwe dienstregeling bekend raakte, was de verbazing dan ook groot. De gemeenteraad van Sint-Niklaas zal daar trouwens nog de nodige ruchtbaarheid aan geven. We hadden op zijn minst gerekend op een begin van inhaaloperatie, maar niets is minder waar. Het Waasland wordt nog slechter bediend dan voorheen. De ongelukkig gekozen uurregeling zal leiden tot een onaantrekkelijke dienstregeling op deze belangrijke spoorwegas in Vlaanderen, tot een ongelijkmatige bezetting van de treinen en langere reistijden voor de reizigers.

De roep naar een goede verbinding met Brussel klinkt weer luid en er wordt ook voorgesteld om de dienstregeling te verbeteren door een extra treinserie, zodat de wachttijden korter worden.

Op basis van welke criteria kwam die nieuwe dienstregeling tot stand? Waarom wordt ten opzichte van deze regio niet remediërend opgetreden? Kan deze nieuwe dienstregeling nog worden geëvalueerd en gewijzigd?

De heer Bruno Tuybens, staatssecretaris voor Overheidsbedrijven, toegevoegd aan de minister van Begroting en Consumentenzaken. - Het opstellen van dienstregelingen is een bijzonder moeilijke klus, omdat met heel wat factoren, zoals werkzaamheden aan de infrastructuur, te realiseren aansluitingen en het beschikbaar treinmateriaal, rekening moet worden gehouden. Door de dichtheid van het spoorwegnet en de onderlinge interacties durven beduidende verbeteringen op een bepaalde plaats van het net elders wel eens anders uit te draaien. Een mooi voorbeeld hiervan is de ingebruikneming van het viersporige baanvak tussen Leuven en Brussel, waardoor de commerciële snelheid van de IC A-treinen, Eupen/Leuven/Brussel/Gent/Oostende vergroot en de treinen vroeger in Gent aankomen. Dit maakte het echter ook noodzakelijk de dienstregeling van de IC G-treinen Antwerpen/Gent/Oostende aan te passen.

De NMBS wil profiteren van de nieuwe infrastructuren die de infrastructuurbeheerder Infrabel in december 2006 ter beschikking stelt. Denk maar aan de viersporen Leuven/Brussel, de bocht van Leuven of de vier sporen Halle/Brussel.

Verder werd er aandacht besteed aan de uitbreiding van het aanbod, vooral voor de pendelaars, en aan het aanbieden, waar mogelijk, van commerciële reistijden, opnieuw vooral voor de pendelaars. Met de huidige spoorinfrastructuur en de aan de gang zijnde grote infrastructuurwerken was het spoortechnisch niet mogelijk vanuit de regio Waasland een beter presterende treindienst te bieden.

Dienstregelingen zijn in principe één jaar geldig. In december 2007 start de aanleg van het derde en vierde spoor op lijn 50A, meer bepaald tussen Denderleeuw en Brussel. Deze belangrijke infrastructuurwerken zullen een ruime impact hebben op alle treinverbindingen. De dienstregelingen van de verschillende gecadanceerde treinen en piekuurtreinen zullen vanaf december 2007 opnieuw gewijzigd worden. De huidige toestand is dus geldig voor een overgangsperiode van één jaar. De dienstregeling december 2007 zal vermoedelijk een oplossing bieden voor een deel van de hier opgeworpen bezwaren.

Mevrouw Christel Geerts (SP.A-SPIRIT). - Dat het opstellen van dienstregelingen een gigantisch moeilijke klus is, kan ik me wel voorstellen. Toch vind ik dat een zwak argument om de systematisch slechte bediening van de regio Waasland van de tafel te vegen. De staatssecretaris moet toch toegeven dat het niet normaal is dat we van de 70 minuten die het ons kost om in Brussel te geraken, bijna een kwartier in Dendermonde stil staan. Dat staat toch haaks op wat we van het openbaar vervoer mogen verwachten. De staatssecretaris verwees meermaals naar de pendelaars. Mijn vraag werd vooral geïnspireerd door die vele werknemers die dagelijks van Sint-Niklaas naar Brussel pendelen.

Ik hoop dat de spoortechnische ingrepen die de staatssecretaris in het vooruitzicht stelt voor Sint-Niklaas inderdaad een verbetering zullen inhouden. Toch denk ik dat er ook een dosis goede wil nodig is om komaf te maken met de slechte bediening van onze regio.