3-113 | 3-113 |
De heer Etienne Schouppe (CD&V). - Op 1 juni 2001 - dat is dus al een tijdje geleden - heeft de federale regering het voorstel van de minister van Landsverdediging tot het aankopen van 7 militaire transportvliegtuigen van het type A400M goedgekeurd.
Vooraf werd hem bij koninklijk besluit van 29 april 2001 de toestemming gegeven de eventuele aankoop via OCCAR te doen. Op 27 mei 2003 - dus bijna twee jaar later - tekenden OCCAR en Airbus Military, het filiaal dat speciaal voor het bouwen van deze toestellen werd opgericht, een contract voor de globale aankoop van 180 toestellen voor de zeven deelnemende landen. In het contingent van de toestellen voor België zit ook een toestel voor het Groothertogdom Luxemburg.
Een van de karakteristieken van de OCCAR-conventie, zoals ook blijkt uit het Memorandum of Understanding, is de juste retour naargelang van de inbreng. Daardoor zou het Belgische bedrijfsleven compensaties krijgen, niet alleen voor de zeven toestellen die voor België worden aangekocht, maar ook voor het Luxemburgse toestel. Daarvoor is er een globale offtake, zoals dat in het jargon heet, van 4,44%.
Welke Belgische bedrijven hebben tot nog toe inderdaad compensatiebestellingen gekregen?
Hoeveel compensatiebestellingen werden er al gedaan?
Volgens punt 3 van de beslissing van de Ministerraad van 1 juni 2001 zou er een opvolgingscomité worden gevormd om de gevolgen van de bestelling voor de Belgische economie te evalueren. Is dat opvolgingscomité intussen gevormd en heeft het al vergaderd? Zo neen, waarom niet?
Werd gevolg gegeven aan punt 4 van de beslissing van de Ministerraad, dat uitdrukkelijk bepaalt dat de ministers van Begroting en van Economie de Ministerraad zouden informeren over de betrokkenheid van de Belgische bedrijven bij deze aankoop?
M. André Flahaut, ministre de la Défense. - Dans le cadre de ce contrat Airbus A400M, important pour la défense européenne, les firmes belges suivantes ont reçu des compensations économiques : ASCO, SABCA, SONACA et Techspace Aero.
À notre connaissance, 564.413.000 euros sont déjà attribués à des firmes belges.
Le 11 mars 2005, dans le cadre des discussions relatives au volet économique de certains dossiers d'acquisition du département de la Défense, le conseil m'a chargé de présenter un projet de composition du comité de suivi A400M au kern. Depuis lors, les noms des représentants ont été transmis. Le comité de suivi se réunira le 17 juin prochain.
En ce qui concerne la dernière partie de votre question, Monsieur Schouppe, il appartient à chacun de mes collègues de répondre. Le ministre du Budget n'a pas à communiquer d'informations dans l'état actuel du dossier.
M. Etienne Schouppe (CD&V). - Pourtant, la décision du gouvernement prévoyait que les ministres du Budget et de l'Économie feraient régulièrement rapport sur les suites de cette commande pour l'économie belge. Ni l'un ni l'autre ne l'ont fait.
M. André Flahaut, ministre de la Défense. - Après la réunion du 17 juin, ces éléments seront sans doute communiqués.
Ce dossier est en bonne voie mais, à mon avis, il est préférable de le laisser évoluer à l'abri de toute agitation.
M. Etienne Schouppe (CD&V). - Voilà une réponse qui m'incitera à creuser davantage...