(N.): Vraag gesteld in 't Nederlands (Fr.): Vraag gesteld in 't Frans
Op 25 februari is op het politiebureau van Sint-Joost-ten-Node een 23-jarige jongeman overleden. Enige tijd geleden overleed de tiener Kim Saadeldin tijdens zijn opsluiting in het jeugddetentiecentrum van Mol, nadat hij in aanraking was gekomen met de Antwerpse politie. Beiden kwamen in aanraking met de politie omwille van drugsdelicten.
Enig verband tussen het overlijden en de behandeling op het politiekantoor werd tot op heden niet vastgesteld.
1. Kan de geachte minister mij meedelen of hij op de hoogte is van andere gelijkaardige gevallen ? Hoeveel personen zijn er gedurende de laatste jaren overleden in politie- en rijkswachtbureaus tijdens of na een ondervraging ?
2. Zijn er gevallen van overlijden bekend waarbij het rechtstreeks verband met een ondervraging door politie of rijkswacht werd vastgesteld ?
Antwoord : Hierbij kan ik meedelen dat ik inderdaad niet op de hoogte ben van andere gevallen gelijkaardig aan deze beschreven door het geachte lid.
Inzake de gemeentepolitie beschik ik evenmin over de gegevens inzake overlijdens in politiebureaus waarnaar het geachte lid informeert, doch deze worden opgevraagd bij de bevoegde instanties.
Wat de rijkswacht betreft kan ik wel reeds de gevraagde inlichtingen verstrekken ?
1. Inzake het aantal personen overleden in rijkswachtbureaus tijdens of na een ondervraging :
a) Periode van onderzoek : 1989-1996;
b) Cijfers :
Natuurlijke overlijden : 1;
Overlijden ten gevolge van een overdosis drugs : 2;
Zelfmoord : 5.
2. Inzake een verband tussen het overlijden en de ondervraging door de rijkswachters :
Er bestaat waarschijnlijk een verband voor zover het verhoor onder de druk der omstandigheden de verdachte confronteert met de ten laste gelegde feiten en hem bewust maakt van zijn verantwoordelijkheid. Dit kan leiden tot een psychologische schok waarbij de betrokken persoon plotseling besluit om zelfmoord te plegen. Zich bewust zijnde van die mogelijkheid zien de rijkswachters erop toe dat alle opgesloten personen voorafgaandelijk werden ontdaan van alle voorwerpen die zouden kunnen worden gebruikt voor een zelfmoord. Bovendien wordt elke opgesloten persoon permanent bewaakt ten einde elke poging tot zelfmoord te voorkomen.
Van alle opgesomde gevallen is er geen enkel te wijten aan het gebruik van geweld vanwege de rijkswachters gedurende het verhoor.