Vragen en Antwoorden

Belgische Senaat


Bulletin 1-68

ZITTING 1997-1998

Vragen van de Senatoren en antwoorden van de Ministers

(N.): Vraag gesteld in 't Nederlands - (Fr.): Vraag gesteld in 't Frans


Vice-eerste minister en minister van Binnenlandse Zaken

Vraag nr. 241 van de heer Boutmans d.d. 27 juni 1997 (N.) :
Hotelgasten. ­ Verplichte logieskaart.

Op grond van de wet van 17 december 1963 zijn hotelhouders verplicht een kaart op te maken voor alle in- en uitgaande gasten.

Zij moeten die kaarten binnen de 24 uur aan de politie bezorgen en bovendien het dubbel ter inzage bewaren.

Zou het niet meer voor de hand liggen een register verplicht te stellen, evenals de bewaring ervan en het inzagerecht van de politie te regelen ?

Is het dagelijks bezorgen van logieskaarten nog een zinvolle verrichting ? Wordt dit nog nageleefd ? Wat doen de politiediensten met die kaarten ?

Antwoord : In antwoord op zijn vraag kan ik het geachte lid het volgende meedelen.

Volgens artikel 1 van de wet van 17 december 1963 tot inrichting van de controle op reizigers in logementshuizen, zijn hotelhouders inderdaad verplicht een dubbele kaart op te maken voor alle in- en uitgaande gasten.

Het eerste deel van de kaart bezorgt de hotelhouder uiterlijk daags na de aankomst van de reiziger aan de plaatselijke politieoverheden.

Dit deel van de kaart wordt na verloop van tijd door de politiediensten vernietigd.

Op het dubbel van de kaart vermeldt de hotelhouder, binnen de vierentwintig uur, de datum waarop de reiziger vertrekt.

De politieoverheden kunnen van dit dubbel, dat de hotelhouder een jaar moet bewaren, ten alle tijde inzage nemen.

Voormelde verplichtingen worden momenteel nog steeds door de hotelhouders nageleefd.

Dit systeem stelt de politiediensten in staat na te gaan of er onder de personen die in een hotel verblijven zich geen personen bevinden die opgespoord worden.

Zolang de wet van 1963 niet gewijzigd wordt, is het dagelijks bezorgen van de kaarten door de hotelhouder een verplichting.

Het is nochtans een feit dat de politiediensten, ingevolge een gebrek aan personeel en tijd, deze controles niet meer regelmatig uitvoeren.

Er gaan dan ook stemmen op vanuit sommige politiemiddens om de wet van 1963 te wijzigen in de zin zoals aangehaald door het geachte lid, namelijk dat de hotelhouder de fiches bewaart, klasseert en ter beschikking houdt van de politiediensten.

Aangezien de wet van 17 december 1963 tot inrichting van de controle op reizigers in logementshuizen echter uitgaat van het departement van Justitie, en de gerechtelijke instanties kennis hebben van deze problematiek, dient het geachte lid zich tot mijn collega van Justitie te wenden in verband met de eventuele wijzigingen van de wet van 1963.