Tweetalige printerversie Eentalige printerversie

Schriftelijke vraag nr. 4-630

van Alain Destexhe (MR) d.d. 3 april 2008

aan de vice-eersteminister en minister van Binnenlandse Zaken

Brussel - Criminaliteit - Statistieken

criminaliteit
officiële statistiek
gemeentepolitie
geografische spreiding
Hoofdstedelijk Gewest Brussels

Chronologie

3/4/2008 Verzending vraag (Einde van de antwoordtermijn: 8/5/2008 )
17/6/2008 Antwoord

Herindiening van : schriftelijke vraag 4-485

Vraag nr. 4-630 d.d. 3 april 2008 : (Vraag gesteld in het Frans)

Kunt u ons de jongste beschikbare cijfers bezorgen over de criminaliteit in Brussel en dat voor elke politiezone en opgedeeld per type inbreuk, alsook de tendens, uitgedrukt in percent, ten opzichte van het vorige verslag?

Antwoord ontvangen op 17 juni 2008 :

Het geachte lid vindt hieronder het antwoord op zijn vragen.

De schommelingen in de cijfers geven reële stijgingen of dalingen van bepaalde criminaliteitsvormen weer, maar zijn eveneens te wijten aan :

— de wijzigingen in de naamgeving doorheen de jaren (bijvoorbeeld de computercriminaliteit);

— het federale en/of lokale veiligheidsbeleid;

— de bereidheid van de mensen om klacht in te dienen;

— de graad van registratie door de politie;

— het beleid van andere instanties (bijvoorbeeld de verzekeringsmaatschappijen).

Met andere woorden, de criminaliteitsstatistieken geven slechts een gedeeltelijke weergave van de reële criminaliteit. Men moet zeer omzichtig omspringen met het citeren van de cijfers in bijlage.

Zoals ik reeds eerder meermaals zei (cf. Kamer, CRIV 52 COM 241, blz. 9, mondelige vraag nr. 5854), heeft het geen zin zomaar cijfers op de bevolking los te laten. Het komt de betrokken politiezones, en alleen hen, toe om daarover transparant te communiceren en vooral om die cijfers juist te contextualiseren.

PZ SCHAERBEEK ST J. EVERE — SCHAARBEEK ST J. EVERE

20002001200220032004200520062005-2006 (en %)2000-2006 (en %)
Vol et extorsion11 42811 19913 01411 2459 83710 29011 38410,63-0,39
Infr. de fraude contre la propriété2 2832 5842 6231 8401 277843526-37,60-76,96
Infr. de violence contre la propriété1 5341 5951 8681 7141 4401 6591 6942,1110,43
Infr. contre l'intégrité physique1 3701 3761 4351 5571 4961 4591 5083,3610,07
Législation sur les étrangers5796425601 2252 1001 9351 652-14,63185,32
Infr. contre la sécurité publique7087897928147747477561,206,78
Infr. contre la foi publique618673698760727566521-7,95-15,70
Stupéfiants594458478676779637521-18,21-12,29
Registre de population468519460445542665637-4,2136,11
Infr. contre l'autorité publique340318382447427356300-15,73-11,76
Infr. contre autres valeurs morales et sentiments22028736243142935044527,14102,27
Infr. contre la morale sexuelle31362568234310615692-41,03-70,61
Infr. contre la famille23620323923224118420310,33-13,98
Travail150241145229298239210-12,1340,00
Armes et explosifs195177184194225252241-4,3723,59
Pratiques commerciales15618285239208262123-53,05-21,15
Carte d'identité555512318720721394-55,8770,91
Ivresse, alcool et distillation d'alcool111145112125156142136-4,2322,52
Environnement5615111123512115849-68,99-12,50
Protection de la jeunesse7792135126135829110,9818,18
Protection de la personne86834054535939-33,90-54,65
Santé publique363716229113046-64,6227,78
Contravention code pénal66554136138312-93,55-96,97
Infr. contre la liberté individuelle39413348253634-5,56-12,82
Autres lois spéciales26213637274048,1553,85
Contravention règlement policier local1822536828,306 700,00
Protection des revenus publics2132422322414-41,67-33,33
Infr. relative au statut juridique de l'enfant3119216221429107,14-6,45
Criminalité informatique413112974155,17
Exercice illégal de l'autorité publique2712917171910-47,37-62,96
Législation économique2651721163087,501 400,00
Denrées alimentaires16171239152353,3343,75
Protection des animaux9101412713130,0044,44
Transport11237278-70,37700,00
Prévention : incendies, explosions, accidents21411157-53,33
Gardiennage privé164422-100,00-100,00
Infr. en matière de jeux e.a.442632350,00-25,00
Infr. dans le secteur audiovisuel3214461-83,33-66,67
Code pénal militaire et milice2613200,00
Législation sur les élections313433,33
Infr. contre la Sécurité de l'État115-100,00
Marchand de sommeil24100,00
Conservation de la nature111-100,00-100,00
Traite des êtres humains2
Exploitation de la mendicité1
Total21 87922 66024 70023 34622 04821 72221 638-0,39-1,10

ZONE ZUID — ZONE MIDI

20002001200220032004200520062005-2006 (en %)2000-2006 (en %)
Vol et extorsion17 18917 84619 74217 45816 60217 08218 0615,735,07
Infr. de violence contre la propriété2 0492 0832 1372 1452 1332 4212 278-5,9111,18
Infr. contre l'intégrité physique1 8451 8671 9741 9752 0992 1292 2023,4319,35
Infr. de fraude contre la propriété1 7111 9461 1501 3281 2201 149766-33,33-55,23
Législation sur les étrangers6296068381 1811 4541 6641 93316,17207,31
Infr. contre la sécurité publique1 0641 0681 0071 0471 0221 0891 0980,833,20
Stupéfiants1 0679825985781 009872807-7,45-24,37
Infr. contre la foi publique8247586447381 079798745-6,64-9,59
Infr. contre autres valeurs morales et sentiments45447244358265278992917,74104,63
Infr. contre l'autorité publique6035324434415024934950,41-17,91
Infr. contre la famille301311240329350259247-4,63-17,94
Armes et explosifs3022691782382542682856,34-5,63
Carte d'identité122112111197311389207-46,7969,67
Protection de la jeunesse18918119113215416125960,8737,04
Ivresse, alcool et distillation d'alcool57781071481961721762,33208,77
Travail708831849815719222,29174,29
Infr. contre la morale sexuelle6668598315316097-39,3846,97
Environnement59528910011614067-52,1413,56
Contravention règlement policier local1177278238-14,39
Contravention code pénal1428469751031013-97,03-97,89
Protection de la personne143106385266678526,87-40,56
Santé publique291654014321730-86,183,45
Registre de population8810241665156607,14-31,82
Pratiques commerciales6362265862305170,00-19,05
Infr. contre la liberté individuelle343939385060600,0076,47
Criminalité informatique4161976157106,58
Infr. relative au statut juridique de l'enfant66302026243225-21,88-62,12
Loi du football (vente de tickets)2139227735-54,551 650,00
Exercice illégal de l'autorité publique21272230292221-4,550,00
Autres lois spéciales5736161327310233,33-82,46
Protection des animaux3123162120101990,00-38,71
Protection des revenus publics61031394824-50,00300,00
Transport4258102514-44,00250,00
Marchand de sommeil273114,81
Législation économique47326512140,00200,00
Infr. en matière de jeux e.a.692134650,000,00
Infr. dans le secteur audiovisuel1542537133,33600,00
Denrées alimentaires111882-75,00100,00
Gardiennage privé8314110,00
Prévention : incendies, explosions, accidents Exploitation de la mendicité1113200,00
Infr. contre la Sécurité de l'État112-100,00
Législation sur les élections31-100,00
Traite des êtres humains13200,00
Code pénal militaire et milice1-100,00
Total29 230329 88730 30129 28730 14531 34631 7461,288,34

ZONE MONTGOMERY

20002001200220032004200520062005-2006 (en %)2000-2006 (en %)
Vol et extorsion7 0867 8308 2268 5206 4706 7687 1355,420,69
Infr. de fraude contre la propriété8698268602 0492 0801 787446-75,04-48,68
Infr. de violence contre la propriété1 0871 1841 1631 2317951 1071 36923,6725,94
Infr. contre l'intégrité physique7827567909078 0118208321,466,39
Infr. contre la sécurité publique3764544054364224975378,0542,82
Infr. contre autres valeurs morales et sentiments20028628739738345653417,11167,00
Infr. contre la foi publique27430625830637423830026,059,49
Législation sur les étrangers27217618034332933538414,6341,18
Stupéfiants267266285161186224188-16,07-29,59
Infr. contre la famille151168156217154157153-2,551,32
Infr. contre l'autorité publique10510713114920719923317,09121,90
Registre de population12565136113111219193-11,8754,40
Armes et explosifs123104122134115163120-26,38-2,44
Environnement90991791861358279-3,66-12,22
Protection de la jeunesse918411783488212147,5632,97
Ivresse, alcool et distillation d'alcool65646067103104102-1,9256,92
Contravention code pénal5032201926057-100,00-100,00
Infr. contre la morale sexuelle65663860624841-14,58-36,92
Carte d'identité16312838387469-6,76331,25
Protection de la personne3734212116335051,5235,14
Travail24173318383528-20,0016,67
Criminalité informatique161169325571,88
Infr. relative au statut juridique de l'enfant393934119159-40,00-76,92
Infr. contre la liberté individuelle1513231828212519,0566,67
Exercice illégal de l'autorité publique271611195101110,00-59,26
Autres lois spéciales1913717115980,00-52,63
Denrées alimentaires47125201513-13,33225,00
Pratiques commerciales88131012138-38,460,00
Protection des animaux81110119101110,0037,50
Santé publique7117266833,3314,29
Prévention : incendies, explosions, accidents5679103-70,00
Transport22765620,00200,00
Législation économique3245138166,67166,67
Protection des revenus publics7515220,00-71,43
Infr. dans le secteur audiovisuel275241-50,00
Contravention règlement policier local3550,00
Infr. en matière de jeux e.a.23111-100,00
Législation sur les élections34
Gardiennage privé11110,00
Infr. contre la Sécurité de l'État112
Marchand de sommeil3
Conservation de la nature11-100,00
Exploitation de la mendicité1
Total12 29913 10013 63615 58313 32813 63813 099-3,956,50

ZP BRUSSEL HOOFD. ELSENE — BRUXELLES CAP. IXELLES

20002001200220032004200520062005-2006 (en %)2000-2006 (en %)
Vol et extorsion36 76036 19239 96138 47436 18437 18440 3348,479,72
Infr. de fraude contre la propriété4 7834 3104 2894 5974 1873 5641 855-47,95-61,22
Infr. de violence contre la propriété3 6753 9294 0633 8583 6394 0224 2134,75 %14,64
Infr. contre l'intégrité physique3 2683 2803 1403 3253 4063 4213 5854,799,70
Infr. contre la foi publique2 0501 8001 6901 8751 8761 6081 508-6,22-26,44
Stupéfiants2 8172 0581 2151 6291 4191 5441 343-13,02-52,33
Infr. contre la sécurité publique1 7621 6551 5581 6711 6281 8351 704-7,14-3,29
Législation sur les étrangers7698618451 3721 7561 7922 17921,60183,36
Infr. contre autres valeurs morales et sentiments5556287028999591 2331 2561,87126,31
Ivresse, alcool et distillation d'alcool7627446877609141 041949-8,8424,54
Infr. contre l'autorité publique9848046748047378268351,09-15,14
Armes et explosifs62152245650151652762919,351,29
Infr. contre la morale sexuelle384399623684457492311-36,79-19,01
Registre de population2492202522775044594671,7487,55
Carte d'identité333227203270287476436-8,4030,93
Infr. contre la famille280239254315332310286-7,742,14
Protection de la jeunesse30832923530322219526837,44-12,99
Environnement197176192338402267189-29,21-4,06
Travail178182147217139215199-7,4411,80
Protection de la personne184181146124157169162-4,14-11,96
Pratiques commerciales17713017018612311066-40,00-62,71
Contravention code pénal2151371431231811398-94,24-96,28
Criminalité informatique1188021518131473,4831 300,00
Contravention règlement policier local125187313 961,11
Infr. contre la liberté individuelle738275737810194-6,9328,77
Autres lois spéciales1566147684310440-61,54-74,36
Santé publique804744184210735-67,29-56,25
Exercice illégal de l'autorité publique625532575234378,82-40,32
Protection des revenus publics44382928346958-15,9431,82
Infr. relative au statut juridique de l'enfant49343933264433-25,00-32,65
Protection des animaux404431342326273,85-32,50
Gardiennage privé6484014211636125,00-43,75
Transport653764322918-37,93200,00
Législation économique9133723332625-3,85177,78
Loi du football (vente de tickets)3611357-80,00-80,56
Prévention : incendies, explosions, accidents316446121525,00400,00
Infr. dans le secteur audiovisuel91598376-14,29-33,33
Infr. en matière de jeux e.a.128265119-18,18-25,00
Infr. contre la Sécurité de l'État36526129-25,00200,00
Denrées alimentaires1744440,00300,00
Code pénal militaire et milice1749-100,00
Hormones et dopage3141-100,00
Exploitation de la mendicité7
Autres infractions code pénal6
Législation sur les élections42-100,00
Conservation de la nature1121-50,00
Traite des êtres humains12100,00
Marchand de sommeil2
Total61 96259 44462 09663 13260 67362 27964 2983,243,77

BRUSSEL-WEST — ZP BRUXELLES-OUEST

20002001200220032004200520062005-2006 (en %)2000-2006 (en %)
Vol et extorsion10 84511 46112 01911 04010 10510 38411 73413,008,20
Infr. de violence contre la propriété15 0411 5791 4541 7402 0282 1102 017-4,4134,11
Infr. contre l'intégrité physique1 4521 4101 3871 5731 4811 6241 7869,9823,00
Infr. de fraude contre la propriété9639271 3191 1061 064847679-19,83-29,49
Infr. contre la sécurité publique7978408007448068378643,238,41
Registre de population735701684657585545397-27,16-45,99
Législation sur les étrangers271319316536961960913-4,90236,90
Infr. contre la foi publique5135326726936475175363,684,48
Stupéfiants61259549644259453161816,380,98
Infr. contre autres valeurs morales et sentiments2783053774515485495927,83112,95
Infr. contre l'autorité publique2982692283043393553632,2521,81
Infr. contre la famille25326024226619722726617,185,14
Armes et explosifs164175156153164201185-7,9612,80
Protection de la jeunesse9210113916412616220425,93121,74
Ivresse, alcool et distillation d'alcool12888598015119522414,8775,00
Environnement546989222188165119-27,88120,37
Carte d'identité86877612611413363-52,63-26,74
Santé publique14271212849916-96,7914,29
Contravention règlement policier local118129290116-60,00
Travail4451446469859714,12120,45
Protection de la personne606551326074751,3525,00
Contravention code pénal11464413640435-88,37-95,61
Infr. contre la liberté individuelle2646394934465110,8796,15
Infr. contre la morale sexuelle472835433038405,26-14,89
Infr. relative au statut juridique de l'enfant4654251729253228,00-30,43
Pratiques commerciales4814831282414-41,67-70,83
Criminalité informatique1010302975158,62
Législation sur les élections11404300,00
Protection des animaux2118171018171911,76-9,52
Exercice illégal de l'autorité publique1817221221111427,27-22,22
Autres lois spéciales3219131212136-53,85-81,25
Transport231011141712-29,41500,00
Protection des revenus publics24771281025,00400,00
Loi du football (vente de tickets)118122175,00
Législation économique1341183433,33300,00
Infr. dans le secteur audiovisuel74753110,00-85,71
Denrées alimentaires4283-62,50
Gardiennage privé41342-50,00
Infr. en matière de jeux e.a.132210,00
Marchand de sommeil3566,67
Prévention : incendies, explosions, accidents111-100,00
Code pénal militaire et milice1
Conservation de la nature1-100,00
Total19 53320 13920 86020 68920 80021 59022 1832,7513,57

ZPUCCLE/W-B/AUDERGHEM/ZUKKEL/W-B/OUDERGEM

20002001200220032004200520062005-2006 (en %)2000-2006 (en %)
Vol et extorsion7 6987 7168 4617 4466 8566 6247 71216,430,18
Infr. de violence contre la propriété1 3181 3781 4431 5201 5851 7671 716-2,8930,20
Infr. de fraude contre la propriété1 0038577829561 3181 507537-64,37-46,46
Infr. contre l'intégrité physique841921909954973998990-0,8017,72
Infr. contre la sécurité publique537599523599630593592-0,1710,24
Stupéfiants74463547157046334044029,41-40,86
Infr. contre autres valeurs morales et sentiments27433345246354055663414,03131,39
Infr. contre la foi publique2973602983033262772904,69-2,36
Législation sur les étrangers25516517226823231838320,4450,20
Infr. contre la famille210228172187214230182-20,87-13,33
Ivresse, alcool et distillation d'alcool1109912514225228137734,16242,73
Infr. contre l'autorité publique163165151180198180157-12,78-3,68
Armes et explosifs15410810211712911314427,43-6,49
Protection de la jeunesse187476564961181245,08-33,69
Infr. contre la morale sexuelle73541007454547742,595,48
Carte d'identité36334453708169-14,8191,67
Contravention code pénal8972525093162-87,50-97,75
Registre de population100584259404519-57,78-81,00
Travail35334858533775102,70114,29
Contravention règlement policier local140491111120,90
Protection de la personne4751414132344326,47-8,51
Infr. relative au statut juridique de l'enfant57321524374538-15,56-33,33
Environnement4132413526183172,22-24,39
Criminalité informatique81254253644,00
Infr. contre la liberté individuelle1811221223202210,0022,22
Protection des animaux1081416211810-44,440,00
Exercice illégal de l'autorité publique188161812117-36,36-61,11
Pratiques commerciales6118910729314,29383,33
Autres lois spéciales34184445860,00-76,47
Santé publique42241836833,33100,00
Infr. dans le secteur audiovisuel3715932-33,33-33,33
Législation économique34175440,0033,33
Protection des revenus publics2274615400,00150,00
Gardiennage privé43531-100,00-100,00
Transport1232341-75,000,00
Infr. en matière de jeux e.a.532-100,00
Législation sur les élections225
Denrées alimentaires212-100,00
Infr. contre la Sécurité de l'État1111
Prévention : incendies, explosions, accidents211-100,00
Conservation de la nature21-100,00
Hormones et dopage3
Marchand de sommeil3
Traite des êtres humains3
Total14 38114 05814 62414 32014 42114 44914 8913,063,55