Vragen en Antwoorden

Belgische Senaat


Bulletin 2-25

ZITTING 2000-2001

Vragen van de Senatoren en antwoorden van de Ministers

(N.): Vraag gesteld in 't Nederlands - (Fr.): Vraag gesteld in 't Frans


Minister van Financiën

Vraag nr. 736 van de heer Van Quickenborne d.d. 20 juni 2000 (rappels van 27 juli en 21 september 2000) (N.) :
BTW-tarieven. ­ Internet.

Het BTW-tarief op de verkoop van kranten bedraagt vandaag de dag 0 %.

Indien een krant echter in digitale vorm verschijnt, onder meer via het internet, bedraagt het tarief 21 % : op de connectie, het internetabonnement en eventueel het onlinekrantenabonnement.

Vindt de geachte minister niet dat er sprake kan zijn van eventuele discriminatie ten aanzien van de digitale krant ? Zo neen, welke zijn de fundamentele verschillen die de onderscheiden behandeling verantwoorden ?

Is de geachte minister bereid iets te doen aan de verlaging van BTW-tarieven op het internetgebruik in de ruimste betekenis van het woord ?

Antwoord : De leveringen van kranten, alsook de intracommunautaire verwervingen en invoeren van kranten, zijn in principe onderworpen aan het verlaagd BTW-tarief van 6 % op grond van rubriek XIX, cijfer 2, van tabel A, van de bijlage bij het koninklijk besluit nr. 20, inzake BTW-tarieven. Indien het evenwel kranten betreft die voor reclamedoeleinden worden uitgegeven of die hoofdzakelijk bedoeld zijn voor het maken van reclame, zijn ze onderworpen aan het normale BTW-tarief, dat thans 21 % bedraagt.

De omzendbrief nr. 82 van 15 december 1970, zoals gewijzigd door de aanschrijving nr. 21 van 30 september 1993 en haar addendum van 5 januari 1994, stelt onder welbepaalde voorwaarden en in bepaalde handelsstadia, de leveringen, de intracommunautaire verwervingen en de invoeren in België van dag- en weekbladen vrij van de belasting.

Die regeling bestaat dus sedert de invoering van de BTW in België. Ze blijft momenteel gehandhaafd op basis van artikel 28, lid 2, a), van de zesde BTW-richtlijn maar mag niet worden uitgebreid.

De prestaties die het geachte lid beoogt, namelijk het verstrekken van krantennieuws via internet, zijn evenwel geen leveringen, noch intracommunautaire verwervingen of invoeren : het betreft diensten.

Aangezien die diensten niet bedoeld zijn in voornoemde aanschrijving en evenmin in één van de tabellen A of B, van de bijlage bij het koninklijk besluit nr. 20, inzake BTW-tarieven, zijn ze onderworpen aan het normale BTW-tarief, dat thans 21 % bedraagt.

Sedert 1 januari 1993 kan België enkel een verlaagd BTW-tarief toepassen voor leveringen van goederen en diensten opgesomd in een limitatieve lijst vastgesteld door de Raad van de Europese Gemeenschappen en opgenomen in bijlage H bij de richtlijn 92/77/EEG van de Raad van 19 oktober 1992, tot aanvulling van het gemeenschappelijk stelsel van de belasting over de toegevoegde waarde en tot wijziging van de richtlijn 77/388/EEG (onderlinge aanpassing van de BTW-tarieven).

Onder nummer 6 van voornoemde bijlage H wordt onder meer de levering van kranten en tijdschriften, voor zover niet uitsluitend of hoofdzakelijk reclamemateriaal, vermeld. Het verstrekken van krantennieuws via internet, een handeling die dus als een dienst moet worden aangemerkt, is evenwel niet opgenomen in die lijst, zodat het niet mogelijk is voor die dienst een verlaagd BTW-tarief in te voeren.