5/11/2025
Op 5 november 2025 blies het Benelux Parlement 70 kaarsjes uit. Dat werd gevierd met een academische zitting in de Belgische Senaat, waar werd teruggeblikt op het verleden, maar ook over de toekomst gereflecteerd. “De viering van 70 jaar Benelux Parlement is in tijden waarin het multilateralisme onder druk staat, een prestatie om trots op te zijn. Wij hebben het dagelijks leven van burgers helpen verbeteren. Tegelijk is het tonen van onze meerwaarde een dagelijkse opdracht”, zegt Francine Closener, voorzitster van het Benelux Parlement. Ook de rol van de Benelux inzake defensie werd tijdens het evenement besproken.
Het Benelux Parlement werd in 1955 door België, Nederland en Luxemburg opgericht. Doorheen de jaren is het uitgegroeid tot een belangrijk platform voor politieke dialoog en beleidsadvies. Het speelde een doorslaggevende rol inzake de grensoverschrijdende samenwerking voor ambulancevervoer, het Benelux-Politieverdrag of de erkenning van diploma’s.
Na de traditionele inleidende speeches en een terugblik op de verwezenlijkingen van het Benelux Parlement vonden twee panelgesprekken plaats.
Tijdens het eerste panelgesprek over “Verleden en toekomst van het Benelux Parlement”, wisselden verschillende deskundigen van gedachten:
Het tweede panelgesprek werd ingeleid door de heer Pohlman, vertegenwoordiger van de Belgische minister van Defensie Theo Francken en werd gewijd aan het thema “Parlementen in partnerschap voor defensie.” Deelnemers waren: