(N.): Vraag gesteld in het Nederlands - (Fr.): Vraag gesteld in het Frans
Treinbegeleiders hebben een beperkte politionele bevoegdheid. Zij kunnen de identiteit van reizigers opvragen en PV's opmaken indien de reiziger niet beschikt over een geldig vervoersbewijs. Indien er zich problemen voordoen met een reiziger, bijvoorbeeld wanneer deze andere reizigers lastigvalt of weigert zijn identiteit kenbaar te maken ten opzichte van de treinbegeleider, kunnen zij de Interne Veiligheidsdienst inschakelen. In de Wet op Private Veiligheid van 10 april 1990, oorspronkelijk de Bewakingswet, werd — in navolging van de Programmawet van 2004 — de regelgeving omtrent de organisatie van veiligheidsdiensten binnen een openbare vervoersmaatschappij ingevoegd. Veiligheidsagenten kunnen in duidelijk omschreven gevallen PV's opmaken, personen vatten, handboeien dragen, ... Verder nam de NMBS zelf enkele goede initiatieven, bijvoorbeeld door het installeren van een centrale meldkamer voor het personeel en 1 500 camera's tegen 2009.
Daarom kreeg ik graag een antwoord op de volgende vragen :
1. Is de praktische uitrusting van de veiligheidsagenten intussen aangepast aan deze wet ?
2. Hoeveel PV's werden sinds de inwerkingtreding van de beperkte politionele bevoegdheid opgemaakt door de treinbegeleiders als gevolg van het niet beschikken over een geldig vervoersbewijs ?
3. In hoeveel gevallen is er sprake van fysieke en of mondelinge agressie jegens enerzijds de treinbegeleiders en anderzijds het stationspersoneel ? Wat is ter zake de evolutie sinds 2002 ?
4. In hoeveel gevallen sinds haar oprichting heeft het personeel gebruik gemaakt van de 24 op 24 uur operationele centrale meldkamer ?
5. Hoeveel camera's zijn vandaag reeds geļnstalleerd in hoeveel stations ? Wat zijn de plannen ter zake voor de toekomst ?
6. In hoeveel gevallen werd de interne bewakingsdienst ingeschakeld ? Hoeveel personen hebben zij gevat en in afwachting van de komst van de politie in bewaring genomen ? Wat is het aantal PV's dat zij hebben uitgeschreven ? Wat zijn de voornaamste redenen ?
7. Hoeveel vervolgingen wegens zwartrijden en/of fysieke agressie werden reeds ingeleid door het parket ? Wat zijn de resultaten ?
Antwoord : In antwoord op de gestelde vragen heb ik de eer het geachte lid het volgende mee te delen.
1. Op 1 oktober 2006 zullen 231 veiligheidsagenten van Securail uitgerust zijn met handboeien en pepperspray. Deze veiligheidsagenten zullen eveneens beschikken over een mandaat als beėdigd ambtenaar waardoor zij de bevoegdheid hebben om vaststellingen te doen van inbreuken op de spoorwegwetgeving.
2. Aantal opgestelde vaststellingen van onregelmatigheid reizigers (« C170 ») :
2001 : 162 780 ;
2002 : 180 357 ;
2003 : 188 457 ;
2004 : 193 688 ;
2005 : 199 000.
Het overgrote deel van die vaststellingen werd opgemaakt naar aanleiding van het feit dat de reiziger niet in het bezit was van een vervoerbewijs, of zijn vervoerbewijs niet op een geldige manier gebruikte (Pass niet ingevuld, zonder reductiebewijs, ...). Slechts in enkele gevallen betrof het andere overtredingen, zoals het bevuilen of beschadigen van materieel.
Jaar | Pro Justitia's opgesteld door beėdigde NMBS-bedienden |
2001 | (*) |
2002 | 5933 |
2003 | 4597 |
2004 | 4735 |
2005 | 6585 |
(*) Geen gegevens beschikbaar | |
3. De hiernavolgende tabel geeft een overzicht van de evolutie van de agressie tegenover het personeel tussen 2002 en 2005.
Agressie ten overstaan van het personeel tussen 2002-2004 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 |
Treinbegeleiders | 433 | 556 | 597 | 562 |
Beweg.pers.+ IBD | 84 | 66 | 42 | 34 |
Verkooppersoneel | 16 | 14 | 13 | 5 |
Andere | 2 | 2 | 0 | 3 |
Totaal | 535 | 638 | 652 | 604 |
4. De hiernavolgende tabel geeft een overzicht van het totaal aantal oproepen van het personeel van de NMBS-Groep naar de centrale meldkamer sinds de oprichting in 1999. Het betreft hier enkel de registratie van de initiėle oproep en niet van het aantal gevoerde telefoongesprekken. De stijging wordt grotendeels verklaard door de jaar na jaar groter wordende bekendheid van de centrale meldkamer.
Jaar | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 |
Aantal oproepen | 6 792 | 10 853 | 18 095 | 23 558 | 38 377 | 41 394 |
5. Enkele stations waaronder Brussel-Zuid, Brussel-Centraal, Brussel-Schuman, Brussel-Luxemburg, Halle, Gent-Sint-Pieters, Brugge, Antwerpen-Centraal en Ottignies werden reeds uitgerust met camerabewaking.
Op heden bedraagt het totale aantal camera's op publieke ruimtes in de verschillende stations :
— Brussel-Zuid : ± 200 ;
— Antwerpen-Centraal : ± 42 ;
— Brussel-Centraal : ± 23 ;
— Brussel-Luxemburg : ± 18 ;
— Brussel-Schuman : ± 2 ;
— Halle : ± 5 ;
— Brugge : ± 5 ;
— Gent-Sint-Pieters : ± 36 ;
— Ottignies : ± 24.
Het project Malaga voorziet in de uitrusting van 51 stations (waaronder het station van Ottignies dat als proefproject diende) met camerabewaking. Eind 2006 zal de aannemer gekend zijn die de gunning van dit project werd toegewezen. Van zodra deze gekend, zal er gestart worden met de installatie van de camera's in de verschillende stations.
De totaliteit van het aantal bijkomende camera's in de voorziene periode 2006-2009 bedraagt ± 1 500 camera's.
6. Tot op heden werd door geen enkele van de veiligheidsagenten gebruik gemaakt van hun bijkomende bevoegdheden.
7. Ik verwijs het geachte lid naar het antwoord op zijn vraag om uitleg nr. 3-1746 (Handelingen nr. 3-173 van 29 juni 2006, blz. 50).